ניתוחי ראש באסותא

שאלות ותשובות

אסותא הוא בית החולים הכירורגי הגדול ביותר בארץ, ומדי שנה מבוצעים בו כ- 100,000 ניתוחים במגוון תחומים, החל מניתוחי ראש מורכבים וניתוחי לב, דרך ניתוחים אורטופדיים וניתוחים אונקולוגיים וכלה בניתוחי ילדים. בית החולים אסותא פועל כבר למעלה מ-  80 שנה, אך חנך את המבנה החדש ברמת החייל ב- 2009. בית החולים החדש תוכנן בקפידה ו –  16 חדרי הניתוח שבו מכילים את הציוד המתקדם ביותר, מה שמאפשר לקיים בבית החולים מגוון רחב מאוד של ניתוחים, החל מהפשוטים ביותר  ועד למורכבים ביותר. בית החולים מאמץ טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך רבות, ומתקיימים בו בין היתר ניתוחים אנדוסקופים, המבוצעים באמצעות סיב אופטי,ניתוחים עם מערכת נווט ממוחשבת וניטור נוירופיזיולוגי.

אסותא רמת החייל מספקת את כל הנדרש לביצוע ניתוח ראש מורכב החל משלב ההכנה לניתוח, הניתוח ולאחריו כולל האשפוז. בית החולים גאה לעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים המחמירים ביותר והוא בעל תו תקן של ארגון ה – JCI היוקרתי.

מערך טיפול הנמרץ באסותא רמת החייל, בהובלתו של ד”ר ערן סגל, הוא מהטובים ביותר בארץ. במערך טיפול הנמרץ 14 עמדות, הערוכות עם הציוד המתקדם והחדיש ביותר. מדי שנה מטופלים במערך כ- 1,600 חולים.

צוות היחידה מורכב מרופאים מומחים בתחום ההרדמה, וטיפול נמרץ, ומאחיות שעברו הכשרה ייעודית בתחום.

באסותא הטיפול והמעקב מבוצעים על ידי הצוות המנתח,  שמכירים באופן אישי את המטופל ואת התיק הרפואי שלו. בנוסף, קיים רופא תורן שמאייש כל מחלקה 24 שעות ביממה, ובמערך טיפול נמרץ קיים רופא תורן מתחום ההרדמה/ טיפול נמרץ 24/7.

כל בעיה או שאלה הנוגעת למטופל נידונה ישירות עם המנתח.

תהליך הקבלה מתחיל בקומת הכניסה, לאחר שמתבצעת הקבלה החולה עולה למחלקה שם הוא מתקבל על ידי הצוות הסיעודי שמסביר לו את מהו התהליך שהוא עומד לעבור.

ביום הניתוח החולה מועבר לקבלה לניתוח  ולאחר שנפרד מהמלווים שלו נכנס לניתוח.

במהלך הניתוח המלווים ממתינים באיזור המתנת המשפחות עד סיום הניתוח. עם סיום הניתוח המנתח פוגש את המלווים ומעדכן אותם על מהלך הניתוח. בזמן זה, החולה  מועבר מחדר ניתוח למחלקת טיפול נמרץ, שם הוא מתוכנן לשהות בין 24 ל 48 שעות, בהתאם למורכבות המקרה והניתוח. המלווים רשאים לפגוש את המטופל במחלקת טיפול נמרץ.

לאחר שהתאושש ולאחר שבוצעה הדמיה המטופל מועבר בהנחיית המנתח למחלקה הנוירוכירורגית, שם הוא ממשיך את תהליך ההתאוששות. לאורך כל הליך ההתאוששות המטופל מלווה על ידי צוות אחיות ייעודי לתחום הנוירוכירורגיה, צוות פיזיותרפיסטים, כח עזר ועובדת סוציאלית המהווים חלק אינטגרלי מצוות המחלקה. לאורך כל הליך ההתאוששות הצוות המנתח ממשיך ללוות את המטופל ולהנחות את צוות האחיות על הטיפול בו, כאשר בסופו של הליך ההתאוששות המטופל משוחרר לביתו עם הנחיות להמשך ההתאוששות והטיפול.

בתקופת האשפוז, אנחנו (צוות המנתחים) מבקרים את המטופל מדי יום, כאשר בימי חול ביקור הרופא מבוצע לפחות פעמיים ביום ובסופי שבוע לפחות פעם ביום.

לאחר השחרור, הביקורת מתבצעת במרפאה של המרכז לנוירוכירורגיה על ידי צוות המנתחים, בדרך כלל כשבועיים לאחר הניתוח, כאשר המועד מתואם מול החולה על ידי צוות המרפאה.

במכתב השחרור החולה מקבל את מספרי הטלפון של הצוות המנתח, במידה ומתעוררת בעיה החולה מוזמן ליצור קשר ישיר עם הצוות המנתח.

צוות המחלקה עומד אף הוא לרשותו של המטופל ומסייע במקרים רבים בשאלות של טיפול תרופתי. במידה והם לא יכולים לסייע הם מעבירים את השאלה לצוות המנתח.

במידה שמופיע סיבוך כלשהוא במהלך האשפוז, בית החולים ערוך להיוועצות עם צוות מומחים בכל התחומים, שמסייע בזמן אמת ובאופן מיידי. כל סיבוך הקשור לניתוח מנוהל בבית החולים עצמו ללא צורך להעביר לבית חולים אחר.

במידה שקיימת בעיה לאחר השחרור, כל בעיה נוירוכירורגית, לאחר שיחה עם הצוות המנתח החולה ייראה על ידי הצוות המנתח במסגרת המחלקה או המרפאה. בשונה מבתי חולים ציבוריים, במידה ויש צורך באשפוז חוזר הוא מתבצע ישירות באישור המנתח ללא צורך בהפנייה מיוחדת או בפניה דרך חדר המיון.

המעקב לאחר שחרור מתבצע במסגרת המרפאה של המרכז לנוירוכירורגיה בבית החולים אסותא רמת החייל על ידי הצוות המנתח.

הביקורת לאחר ניתוח מתבצעת במרפאה של המרכז לנוירוכירורגיה באסותא רמת החייל, על ידי צוות המנתחים. התפרים מוסרים  בדרך כלל כשבועיים לאחר הניתוח, כאשר המועד מתואם מול החולה על ידי צוות המרפאה.

המעקב לטווח ארוך תלוי כמובן בפתולוגיה או בסוג הניתוח שהחולה עבר, ברוב המקרים המעקב יכלול ביקורת פעם בשנה בלווי הדמיות ובדיקות כפי שנדרשו בביקורת קודמת.

בית החולים אסותא הנו בית חולים פרטי, וכל הרופאים בו הם רופאים מומחים. המטופל בוחר את זהות הרופא המנתח שלו, ויודע בוודאות שרופא זה ימשיך ללוות אותו לכל אורכו של התהליך.

בנוסף, היעדר חדר מיון ומחלקות פנימיות מאפשר לנו לפעול לקיום סביבה נקיה יותר ממחלות ומזיהומים, מה שמאפשר ליצור סביבת טיפול ואשפוז בטוחה יותר.

מאחר שמדובר בבית חולים פרטי סטנדרט האשפוז הוא גבוה, והמבנה כולו הוא חדש ונעים. רוב הניתוחים מתחילים בשעות הבוקר המוקדמות, על מנת לאפשר את התנאים הטובים ביותר לניתוח.

מכתבי תודה ממטופלים באסותא

“כשאוריאן שלי התחילה לפזול בעין אחת ולהתלונן שהיא רואה כפול, מיד קבעתי תור לרופא עיניים, אבל בחלומות הכי גרועים שלי לא דמיינתי שנגלה שהיא סובלת מגידול של 5 ס”מ בגזע המוח”, מספרת אנג’לה סימנטוב, אמה של אוריאן, על המסע הארוך שעברה עם בתה.
“כך מצאנו את עצמנו, עם ילדה שעוד לא מלאו לה 10, מתרוצצים בין בדיקות ורופאים, עד שהגענו לפרופ’ סרגיי ספקטור באסותא, שעל דלת המשרד שלו רשום שהוא מומחה לניתוחי בסיס גולגולת, אבל בשבילנו הוא היה כל כך הרבה יותר מזה.
פרופ’ ספקטור לא ניסה לייפות את המציאות, אמר שהניתוח להסרת הגידול הוא מורכב, אבל באותה נשימה גם אמר שיש לו אחוזי הצלחה רבים. הקרקע נשמטה מתחת לרגליים שלנו, אבל לרגע לא הרגשנו לבד. הוא הרגיע אותנו, נתן לנו את מספר הטלפון הפרטי שלו, אמר שהוא כאן בשבילנו לאורך כל הדרך ושלא נהסס לפנות אליו בכל שאלה. הקשר איתו ועם ד”ר נורית בדוסה, שמנתחת איתו, היה מדהים, ואין לי ספק שעברנו את התקופה הזו בזכותם.
אוריאן שלי הייתה גיבורה אמיתית. הילדה הקטנה שלי שמבלה את שעות הפנאי שלה בטיקטוק נכנסה לניתוח בביטחון מלא ובראש מורם. אלה היו 8 שעות מורטות עצבים, 8 שעות שאוריאן הייתה תחת הרדמה בחדר הניתוח ואנחנו לא ידענו את נפשנו מהלחץ, אבל עברנו את זה בהצלחה.
השיקום לא היה פשוט, ובנוסף לתקופה המורכבת מלכתחילה גם נחתה עלינו הקורונה משום מקום כך שגם החזרה ההדרגתית לבית הספר התעכבה. היום, כשהסרט הרע הזה מאחורינו והפסקתי לשאול כל הזמן למה זה מגיע דווקא לנו, אני בעיקר מודה על כך שתפסנו את הגידול בזמן ושהגורל הפגיש אותנו עם פרופ’ ספקטור.”

צפו במקור >

אוריאן ניתוח בגזע המוח אסותא