קברנומה2019-09-12T11:52:00+02:00

קברנומה

קברנומה זה למעשה הכינוי של הנגע, השם המלא והנכון הינו קברנוסהמאנגיומה (CAVERNOUS HEMANGIOMA), זהו מום של כלי דם מוחיים, ובדומה לAVM (מום עורקי-ורידי), יכול להימצא בכל מקום במוח.

ההבדל המשמעותי הוא ש-AVM זה מום עם זרם דם מהיר מאוד בלחץ גבוה ולכן קיים סיכון לדימום תוך מוחי קשה מאוד ואף מסכן חיים במקרה של פריצת ה-AVM. אך, הקברנומה זהו מום עם זרם דם איטי בלחץ נמוך ועל כן רוב הדימומים לא מסכני חיים באופן מיידי.

הנזק המוחי מדימומים חוזרים מהקברנומה הוא מצטבר והתופעות הנוירולוגיות תלויות בעיקר במיקום הקברנומה ובתדירות של הדימומים.

בדרך כלל הקברנומות הכי בעייתיות נמצאות בתוך גזע המוח, שם אפילו דימום יחסית קטן עלול לגרום לנזק רב. בדומה ל-AVM, לפעמים קברנומות מתגלות במקרה בעת ביצוע MRI  ראש מסיבות שונות.

בדרך כלל הקברנומות מאובחנות בבירורים לסיבות אפילפסיה אובבירורים לתופעות נוירולוגיות שונות אשר מתבטאות בין היתר בכאבי ראש חדשים. בדומה ל-AVM, ההמלצות הטיפוליות תלויות בגורמים רבים,אך המגוון קטן יותר, היות והקברנומה בנויה מכלי דם קטנים, אופציה של טיפולבצנתור לא קיימת.

כמו כן, רוב העדויות  בספרות המקצועית הבינלאומית מראות כי טיפול בהקרנה לא מועיל (לפחות לא נהוג לטפל ע"י הקרנות בארץ ויש עדויות שהקרינה בעצמה גורמת לפתוח קברנומות חדשות במוח). לכן, באופן פרקטי קיימות רק שתי אפשרויות טיפוליות, מעקב קליני ורנטגני בלבד או כריתה כירורגית.

ההחלטה הינה אינדיבידואלית מאוד ותלויה במיקום הקברנומה, מצבו של החולה, סיכון בניתוח בהשוואה לסיכון של המהלך הטבעי של הקברנומה, כמות וההשלכות של הדימומים שכבר היו למטופל מהקברנומה.

סרטון הדגמה

סיכום ניתוח

כריתה של הקברנומה מהגזע המוח אצל פציינט צעיר מאוד, המום אובחן בעקבות דימום שגרם לחולשה והפרעות תחושה ברגל.

הוא עבר את הניתוח בהצלחה ללא שום נזק חדש נוסף מהניתוח, התאושש לגמרי וחזר לחיים יום-יום נורמאליים.

Call Now Button
וואטסאפ!
דילוג לתוכן