מעקפים במוח

מעקפים במוח2019-10-13T12:21:14+02:00

ניתוח מעקפים במוח

רובינו שמענו על ניתוח מעקפים בלב, למעשה בצורה דומה ישנו ניתוח מעקפים במוח.

ניתוחי מעקפים במוח החלו לבצע בשנות ה-70 של המאה הקודמות וזה הפך לנפוץ כטיפול במחלת מוח איסכמית כתוצאה של סתימות כלי דם מוחיים. במהלך השנים והצטברות של ניסיון קליני, ישנה הבנה מתי יש לבצע ניתוחים מסוג זה.

השכיחות של ניתוחים אלו ירדה באופן דרמטי כי לעומת מחלת לב איסכמית במחלת מוח איסכמית המנגנון של המחלה שונה וברוב המקרים הניתוח של מעקפים במוח היו לא יעילים, במיוחד אצל אנשים שכבר חלו באירוע מוחי.

כיום ישנן אינדיקציות מצומצמות והן: מחלת מויה מויה שגורמת לסתימה הדרגתית של כלי דם בבסיס המוח וגורמת לאירועי מוח איסכמיים או דימומים חוזרים. אינדיקציה נוספת זה מקרים מסוימים של מפרצות מוחיות שאי אפשר לסגור בצורה אחרת בלי סגירת כלי דם שהוא מקור המפרצת.

ישנם שני סוגים של ניתוחי מעקפים במוח:

  1. חיבור מיקרו-ווסקולרי (extra-intracranial microvascular bypass). בניתוח זה עושים חיבור ישיר על ידי תפירה- השקה בין עורק שנלקח מהקרקפת לעורק קטן על פני שטח המוח דרך קרניטומיה. הניתוח הזה מתבצע תחת הגדלה גדולה של מיקרוסקופ כי הקוטר של כלי הדם שמתחברים הוא בין מילימטר אחד לאחד וחצי בלבד. בהתחלה התרומה של אספקת הדם למוח היא נמוכה, אבל החיבור יודע להתרחב ולשפר בהדרגה את אספקת הדם למוח בצורה משמעותית ויעילה, אך לציין כי זה מהלך של חודשים. זהו הניתוח הנפוץ במחלת מויה ומויה ובחלק מהמקרים של המפרצות.
  2. High flow bypass, זהו ניתוח מורכב יותר והוא מכוון לחיבור- להשקה של כלי דם גדולים יותר כדי לספק נפח דם גדול באופן מיידי. בניתוח זה נלקח כלי דם מהיד או מהרגל ונעשה חיבור באמצעותו בין עורק צווארי לעורק המוח התיכון. הניתוח הזה כרוך בסיכון גבוה יותר, לכן, האינדיקציות בשבילו מצומצמות ונעשה בעיקר לטיפולים במפרצות מסוכנות שאי אפשר לטפל בדרך אחרת.

מחלת מויה מויה

אוקטובר 13th, 2019|0 Comments

Moya-Moya מחלת מויה מויה (Moya-Moya disease) הינה מחלה כרונית של כלי הדם המוחיים, הגורם לה אינו ידוע. מדובר במחלה פרוגרסיבית בה כלי הדם מוצרים ומתקבלת רשת אנורמלית (לא תקינה) של כלי דם המוחיים. לרוב המחלה [...]

סרטוני הדגמה לניתוח מעקפים במוח

Call Now Button
וואטסאפ!
דילוג לתוכן