כורדומות וכונדרוסרקומות

כורדמות וכונדרוסרקומות הינם גידולים די נדירים בבסיסי הגולגולת. הם שייכים למשפחה של גידולים עם ממאירות נמוכה (בעיקר גדילה פולשנית מקומית), יחד עם זאת, הדירוג של הגידולים הללו שונה ובדרך כלל כונדרוסרקומות פחות ממאירות מכורדומות.

השם הוא מבלבל, לרוב כששומעים סרקומה, חושבים שמדובר בגידול סרטני, אבל כונדרוסרקומות בעלות פרוגנוזה טובה יותר מזו של כורודומות. בתוך כורודמות גם ישנו פער גדול בין כורדומה בדירוג נמוך לכורדומה ממאירה בדרגה גבוהה.

מקור הגידולים הללו שונה (כורדומות במקור משארית עוברית של notochord בעצמות בסיס גולגולת, וכנדרוסרקומות הן ממקור רקמת סחוס בין החיבורים של עצמות בסיסי גולגולת). יחד עם זאת, ההסתמנות ותמונה רנטגנית דומים וגם הניתוחים דומים. התופעות הקליניות הכי שכיחות זה כפילות ראייה, פזילה, ירידה בראייה, הפרעות תחושה בפנים, הפרעות שמיעה, כאבי ראש.

הגידולים הללו נחשבים כגידולי בסיס גולגולת והטיפול כמו שתואר במאמר על גידולי בסיס גולגולת. חלק מהגידולים הללו ניתן לנתח בשיטה אנדוסקופית דרך האף בשיתוף עם מנתח אף אוזן גרון. לרוב לאחר ניתוח יש צורך בהשלמת טיפול בקרינה ממוקדת במינון גבוה.

יוצא מן הכלל זו כונדרוסרקומות בדרגה 1 שנכרתו בשלמותן. לציין שהאבחנה הסופית האם מדובר בכרודומות או כונדרוסרקומות ניתן לקבל לאחר צביעות מיוחדות לאחר קבלת רקמה מהניתוח (בין אם לאחר ניתוח כריתה או ביופסיה). היות שמדובר בניתוחים מורכבים מאוד, ישנה חשיבות מכרעת לאבחון מדויק של הגידול, לכן לפעמים מבצעים ביופסיה לפני הניתוח המורכב.

מכתבי תודה – Chordomas