גידולי עצב הראייה

/גידולי עצב הראייה
גידולי עצב הראייה2019-10-13T13:23:09+03:00

גידולי עצב הראייה

עצבי הראייה מעבירים אינפורמציה מהעין למוח. פונקציית הראייה הינה מורכבת והיא דורשת שילוב תקין של העיניים, מרכזי ראייה במוח (מוח “מבין”/”מפענח” מה שרואות העיניים), עצבי ראייה שמעבירים מידע מהעיניים למוח, ובנוסף מנגנון תקין של תנועות גלגלי עיניים- לא כולם יודעים שבנוסף לעצב הראייה יש עוד 3 עצבים קרניאליים שמשתתפים בפונקציה של ראייה ושולטים על תנועות גלגלי עיניים.

פגיעה בכל אחד מארבעת הקומפוננטים הללו יכולה להוביל לפגיעה בראייה. יחד עם זאת, המרכיב הכי רגיש והכי שכיח בהפרעות ראייה מרכזיות זה עצב הראייה בעקבות מיקום מרכזי שלו ומהלך קצר בין העיניים למוח דרך תעלות אופטיות.

עצב הראייה רגיש מאוד. לכן, הגידולים המערבים עצבי ראייה יכולים להסתמן די מוקדם (בגודל קטן יחסית של הגידול) דרך הפרעות ראייה. מטופל אשר סובל מהפרעות ראייה יפנה תחילה לרופא עיניים אשר ייעשה תחילה הערכה עינית (לשלילת קטרקט, גלאוקומה או בעיה עינית אחרת).

ברגע שייעלה חשד שהבעיה אינה עינית אלא עצבית, המטופל יופנה לנוירואופטמולוג (רופא עיניים שממומחה במחלות עצב הראייה) ולבדיקות נוספות והדמיות מנוספות (כולל שדה ראייה ממוחשב בפרוטוקולים מיוחדים, OCT בדיקה לקרקעית העין כולל עצב הראייה שמתבצעת ע”י צילום בטכניקה מיוחדת-לא שייך ל-CT, רנטגן או אולטראסאונד). בדיקות נוספת שיישלח הינם CT ו-MRI ראש. בדרך כלל, לאחר הבירורים הללו במידה ומתגלה גידול בעצב הראייה המטופל מופנה לנוירוכירורג.

רוב הגידולים המערבים את עצב הראייה הינם שפירים, והטיפול לרוב הינו כירורגי- הסרת הגידול ושחרור עצבי הראייה. ככל שהניתוח מתבצע יותר מוקדם התחזית הינה טובה יותר. הנזק לעצב הראייה הינו הפיך, אך במידה והינו מתמשך לפרק זמן ממושך ישנו סיכוי פחות יותר לשיפור בראייה.

הגידולים השכיחים לעצבי הראייה הינן מנינגיאומות באזור של בסיס גולגולת מרכזי למשל מנינגיאומה של טוברקולום סלה או מנינגאומה קלינואידלית. כמו כן, אדנומות גדולות של ההיפופיזה יכולות לפגוע בעצב הראייה. ישנם גידולים נדירים יותר כמו כורדמות  או אפידרמואיד. לעיתים ובעיקר אצל ילדים יש גליאומות של עצב הראייה שהמשמעות של כירורגיה היא ירודה.

בחלק מהגידולים בנוסף או במקום ניתוח אפשר לטפל בקרינה, אבל העדיפות היא להסיר כל מה שניתן להסיר היות ועצבי הראייה עצמם רגישים לטיפול קרינתי (הקרינה יכולה לגרום לנזק בעצבי הראייה אשר תתבטא בפגיעה בראייה).

בנוסף, לאחר קרינה, הגידול אינו נעלם והלחץ על עצבי הראייה נשאר, לכן סיכוי לשיפור ראייה לאחר קרינה עם גידול קיים פחות טוב מניתוח שכן מסיר את הגידול ומשחרר את הלחץ מהעצב.

סרטון הדגמה

Call Now Button
וואטסאפ!
דילוג לתוכן