גידולי מוח

/גידולי מוח
גידולי מוח2019-10-24T19:55:52+03:00

גידולי מוח

ישנו מגוון רחב של גידולי מוח. הגידולים יכולים להיות שונים לגמרי מבחינת גודל, מקור, מהלך (שפירים או ממאירים) וכמובן מבחינת פרוגנוזה.

חלק מהגידולים יכולים להיות שפירים מאוד עם מהלך איטי לאורך שנים ואפילו עשרות שנים, ואילו בקצה השני עלולים להיות גידולים ממאירים שמשמעותם הינה כמו סרטן. המוח נמצא בחלל אטום ע”י גולגולת, כמו בכספת.

המוח תופס את כל החלל של הגולגולת ואין מקום ריק, הגידול במהלך גדילה לוחץ על המוח ומסנן אותו. לכן, גם גידולים שפירים עלולים להוות סכנה ממשית עקב הלחץ על המוח ונזק למרכזים חיוניים כמו גזע מוח והעצבים החשובים היוצאים מהמוח.

ההסתמנות תלויה בעיקר במיקום של הגידול, גודל של הגידול ותופעות מלחץ או הרס מקומי מהגידול. לציין כי ההסתמנות יכולה להיות דומה בין גידול שפיר לגידול ממאיר. התופעות הכי טיפוסיות הינן: כאבי ראש, אפילפסיה (כפיון), ירידה בזיכרון. הגידולים שנמצאים במרכזים מוטוריים או תחושתיים יכולים לגרום לחולשה ושיתוק.

גידולים המשפיעים על אזורי מרכזי דיבור עלולים להסתמן דרך הפרעות דיבור. הגידולים ליד גזע המוח או העצבים היוצאים מגזע המוח יכולים לגרום לפגיעה בשמיעה, בראייה, בחוש הריח, לחוסר שיווי משקל וכו’.

האבחון מתבצע לאחר ביצוע הדמייה (СT ו-MRI ראש) שברוב המקרים נותנים הערכה ראשונית לסוג הגידול ומהווים גורם משמעותי לבחירת המשך הטיפול (ביופסיה, ניתח לכריתה, קרינה, כימותרפיה, מעקב).

בדרך כלל, יש צורך באבחנה רקמתית של הגידול. במקרים שמדובר בגידול נתיח- לאחר הניתוח נשלח הגידול לאבחון היסטולוגי ועל פיו מתקבלת החלטה האם יש צורך בהמשך טיפול ובמידה וכן מהו.

במקרים בהם מדובר בגידול לא נתיח- לשם קבלת אבחנה היסטולוגיה נעשית ביופסיה ועל פי תוצאותיה מתקבלת החלטה כיצד להמשיך לטפל, במקרים אלו ישנו שיתוף פעולה עם נוירואונקולוג (רופא עצבים- נוירולוג שעשה התמחות בגידולי מוח).

סוג הגידול, גודלו ומיקומו משפיעים על אופי הניתוח לכריתתו, ישנם ניתוחים מורכבים אשר אורכים מספר רב של שעות.

הפרוגנוזה תלויה בהיסטולוגיה של הגידול, מיקומו, תוצאות הניתוח (השלכות נוירולוגיות ומידת הכריתה- באזורים מסוימים של המוח לא ניתן להסיר את הגידול בשלמותו). ככל שניתן להגיע לכריתה טובה יותר בגידול שפיר יותר, כך הפרוגנוזה טובה יותר. מצד שני, גידולים בממאירות עלולים לדרוש את כל מגוון הטיפולים כמו חולי סרטן.

Call Now Button
וואטסאפ!
דילוג לתוכן