גידולי בסיס הגולגולת

המוח נמצא בתוך הגולגולת הסגורה, בדומה לכספת, שם הוא מוגן על ידי העצמות. לעומת, אזורים של קודקוד ומצח שם ישנה עצם חלקה, בבסיס גולגולת מבנה מורכב מאוד כי ישנן תעלות מרובות בבסיס המוח אשר מתחברות לגוף. בתחתית המוח יוצאים עצבים (למשל עצבי הראייה, שמיעה, פנים, בליעה) שעוברים דרך בסיס גולגולת ומעצבבים את העיניים, אוזניים, פנים, לוע.

גם גזע המוח עובר דרך החור הכי גדול בבסיס- פורמן מגנום ומתחבר לחוט השדרה. בנוסף, דרך תעלות אחרות עוברים גם כלי דם-עורקים שמעבירים דם לנוח וורידים שמנקזים דם מהמוח ללב. בעיקרון לבסיס גולגולת יש שני צדדים. צד אחד פונה לבסיס המוח וצד שני מתחבר וכולל עיניים וארובת עיניים, מערות האף, אוזניים, חלק עליון של הצוואר כולל חוליות גבוהות.

עקב אנטומיה זו, הגידולים של אזור זה הינם מהמסובכים בנוירוכירורגיה. חלק מהגידולים מנותחים ע”י נוירוכירורג (בעיקר גידולים הפולשים לכיוון המוח), חלק נמצאים בתחום אף אוזן גרון, מנתחי ארובות עיניים ומנתחי ראש צוואר. כמו כן, עקב מורכבות הניתוחים והגידולים, לעיתים יש צורך בצוות רב תחומי, השותף הכי שכיח הינו אף אוזן גרון.

הגידולים יכולים להיות שפיריים או ממאירים, המגוון הוא רחב מאוד וכמו כן סוג הטיפול רחב מאוד. הניתוחים נחשבים בין המורכבים בנוירוכירורגיה ודורשים עבודה ממושכת (שעות רבות) ועדינה תחת מיקרוסקופ כדי להתקדם באזור מורכב של עצבים וכלי דם. לרוב, הניתוחים מתבצעים תחת ניטור נוירופיזיולוג ושימוש בניווט (נוירונביגציה).

הגידולים השכיחים השפירים של בסיס גולגולת שנמצאים בתחום נוירוכירורגיה הינם מנינגיאומות למשל מנינגיאומה של פלנום וטוברקולום, מנינגיאומה קלינואידית, מנינגיאומה של סינוס קוורנוזי, מנינגיאומה פטרוקליבלית, מנינגיאומה של זווית צרבלו-פונטילינית, מנינגיאומה של קליבוס ושל פורמן מגנום. עוד סוגים שכיחים הינם נוירומה אקוסטית ואדנומה של היפופיזה, וכן אפידרמואיד. הגידולים הממאירים הינם כורדומות וכונדרוסרקומות.

היום חלק מהגידולים (למשל אדנומה של היפופיזה) נהוג לבצע בניתוח אנדוסקופי דרך האף. רוב הגידולים האחרים דורשים ניתוח פתוח (קרניטומיה).

בדומה לגידולי מוח, הפרוגנוזה תלויה בתוצאות הניתוח (מידת הכריתה, היעדר סיבוכים, היסטולוגיה). אם קיים גידול שרידי יכולה להידרש השלמת טיפול בהתאם להיסטולוגיית הגידול. חולים אלו נשארים במעקב ממושך.