גידולים בגזע המוח

קיים מגוון גידולים המערבים את הגזע המוח.
הגידולים במקור מהגזע מוח עצמו או גידולים שנמצאים ממש בתוך הגזע מוח בדרך כלל לא נתיחים (למשל, pontineglioma).

רוב הגידולים רק נמצאים ליד הגזע מוח ומערבים אותו בצורה משנית, לדוגמה מנינגיומות של CPA –cerbello – pontine angle  – זווית פונטו – צרבלארית בין המוח הקטן לגזע המוח. דוגמה אחרת, נוירומה אקוסטית גדולה.

למה גזע מוח כל כך רגיש וכל כך חשוב?

בעצם, גזע המוח מכיל את כל המוליכים מהמוח הגדול ומהמוח הקטן לכל הגוף דרך חוט השדרה, בתוך גזע המוח נמצאים מרכז הנשימה ומרכזים שולטים על הלב- דופק ולחץ דם. בנוסף, בתוך גזע המוח נמצאים הגרעינים של העצבים הקראניאלים האחראים על ראיה, שמיעה, פנים, דיבור ,קול ובליעה.

גידולים ליד גזע המוח מערבים גם העצבים הללו בדרכם מגזעהמוח לעיניים, אוזניים, פנים, לוע. פגיעה בגזע המוח והעצבים היוצאים ממנו עלולה לגרום עיוורון, חרשות, אי-יכולת לדבר, לבלוע ולנשום, לשיתוק כלל גופי, תרדמת ואף מוות.

גידול הנמצא מתחת לגזע המוח

אוקטובר 13th, 2019|0 Comments

גידול הנמצא מתחת לגזע המוח  גידול הנמצא מתחת לגזע המוח (גזע המוח מסומן בחצים לבנים, הגידול מסומן בוורוד).התמונה אנטומית משקפת את גזע המוח ומיקום של הגידול (מנינגיאומה). הגידול מערב את גזע המוח, את העצבים שיוצאים [...]

עוד גידול שכיח יחסית ליד הגזע המוח – זה EPIDERMOID CYST – “אפידרמויד”.

סרטון הדגמה

גידולים בגזע המוח

סיכום

ניתוחים להסרת גידולים ליד גזע המוח נחשבים למורכבים ועדינים, דורשים ציוד מושלם, מיומנות כירורגית טובה ביותר, ניתור נוירו פיסיולוגי, ידע אנטומי וניסיון רב של המנתח.

מכתבי תודה – Brainstem